Politehnica Iași

Politehnica Iași a început excelent cursa pentru promovarea în Liga Națională și a câștigat prima partidă din faza semifinală, disputată pe teren propriu, în compania formației Olimpic Baia Mare. Ieșenii au învins cu scorul de 79-73 într-o întâlnire spectacol, desfășurată cu circa 500 de spectatori în tribuna Sălii Polivalente. După o primă parte destul de echilibrată, în care echipa ieșeană a condus, sfertul al treilea a fost de coșmar, Nicolae fiind singurul marcator al Politehnicii în acest act, iar maramureșenii conduceau la finalul sfertului 3, la 7 puncte diferență. Hurjui, Nicolae și Popovici au fost eroii ultimului act, în care rezultatul a fost întors spectaculos și Politehnica Iași a obținut o victorie importantă, care o aduce mai aproape de Liga Națională.

Etapa viitoare, ieșenii se vor deplasa la Brăila, pentru confruntarea cu formația Cuza Sport.