România a început bine partida împotriva Muntenegrului, dar a condus pentru prima dată abia în minutul 15, fără a mai pierde avantajul până în repriza secundă. La pauză, tricolorele au condus cu scorul de 12-11, iar în minutul 45, România avea chiar 3 goluri avantaj. A urmat însă o perioadă de circa 7 minute de coșmar, iar totul parcă s-a rupt după eliminarea Cristinei Neagu.

Finalul a fost dramatic, cele două echipe luptând umăr la umăr pentru victorie, dar româncele au greșit rând pe rând și nu au profitat de superioritatea numerică. România a avut șansa de a egala cu 70 de secunde înainte de final, dar Udriștoiu a ratat din unghi, singură cu portarul advers.

Scor final, România – Muntenegru, 27-26, iar în urma acestui rezultat, Muntenegru s-a calificat în grupele principale. România joacă finala cu Ungaria pentru calificare, vineri, de la ora 12.00.