Echipa de rugby Politehnica Iași a disputat primul meci de pe teren propriu de la revenirea în Superligă și a obținut o victorie la scor, în fața Olimpiei București, 39-19. Datorită acestui rezultat, ieșenii au obținut și punctul bonus ofensiv. Daniel Plai a deschis scorul după ce a transformat o lovitură de pedeapsă, iar apoi Cosmin Rațiu a reușit primul eseu al întâlnirii, Plai transformând din nou. Atelea Moa a mai înscris un eseu până la pauză, transformat din nou de Plai, iar scorul era 20-0 pentru alb-albaștri.

La jumătatea reprizei secunde, la scorul de 32-0, bucureștenii au redus din diferență dar Moa și-a trecut în cont hatrick-ul, iar până la final, Poli a mai reușit două încercări prin Faasen și Conache, cei doi stabilind scorul final, Politehnica Iași – Olimpia București, 39-19.

Etapa viitoare, Iașul se deplasează în Ghencea, pentru întâlnirea cu Steaua.