Politehnica Iași a câștigat cu scorul de 30-22 prima partidă din noul sezon al Diviziei A de handbal masculin, arătând ca o adevărată pretendentă la promovarea în Liga Națională. Știința nu mai este, însă, echipa care era cu ceva sezoane în urmă, venind în Copou cu o formație alcătuită din foarte mulți tineri.

Ieșenii au intrat încă de la pauză în avantaj, după ce întreaga primă repriză s-a mers cap la cap, conducând după primele 30 de minute cu scorul de 14-12. Repriza secundă a început excelent pentru portarul Andrei Spiridon, iar Iașul s-a distanțat până în minutul 50 la 7 goluri diferență.

Scor final, Politehnica – CSSM Bacău, 30-22, iar ieșenii pornesc cu dreptul în lupta pentru promovare.

”A durat puțin până am turat motoarele, dar în repriza a doua ne-am dat drumul la joc și s-a terminat bine. Obiectivul promovării este realizabil, cred că noi suntem adversarul nostru numărul 1 în această cursă”, a declarat Ștefan Dumitrache, extrema stângă ieșeană.

Cele mai multe goluri ale echipei din Copou au fost marcate de interul Cosmin Chirilă (7), urmat de centrul Valentin Pătru (5).

Etapa viitoare, Politehnica se deplasează la Botoșani, iar băcăuanii vor primi vizita formației CSM Ploiești.