Penicilina Iași

După o săptămână cu discuții interminabile în cadrul clubului Penicilina, echipa de volei care reprezintă Iașiul s-a deplasat la Lugoj, în încercarea de a mai spăla din rușinea înfrângerii de etapa trecută, suferită în fața Universității Cluj. Chimistele au început foarte tare jocul și au reușit să își adjudece primul act, cu scorul de 25-21. Voleibalistele de la Lugoj au simțit dorința ieșencelor pentru victorie și au luptat și ele cu mai multă ardoare, câștigând cel de-al doilea set cu 25-20. Setul al treilea avea să fie și mai echilibrat decât primul, ajungându-se chiar la prelungiri, acolo unde, tot CSM a avut câștig de cauză, scor 26-24. Penicilina a dus meciul în decisiv, câștigând la 4 puncte diferență actul al patrulea, dar ultimul set avea să fie adjudecat de gazde, cu scorul de 17-15, chimistele irosind 3 mingi de meci.

Etapa viitoare, Penicilina Iași primește vizita formației Unic Piatra Neamț, într-un adevărat derby al Moldovei, dar și de clasament.