Blaj - Penicilina. Sursa foto_radioblaj

Blaj – Penicilina. Sursa foto_radioblaj

Penicilina Iași a pierdut și meciul din a doua etapă a Diviziei A1 de volei feminin, disputat în deplasare, la Blaj. Gazdele s-au impus în 3 seturi,  (25-18, 25-15, 25-18), dar ieșencele au început mai bine partida, conducând cu 5-4, 13-9 și 14-10. Campioana României a revenit în finalul setului și l-a câștigat la 7 puncte diferență. Setul secund a fost mai dezechilibrat, gazdele conducând pe toată durata actului pe care l-au câștigat în final cu 25-15. Penicilina a condus din nou în cel de-al treilea set, cu 10-8 și 11-10, dar Volei Alba Blaj a fost decisă să încheie meciul în 3 seturi și a câștigat și ultimul act cu scorul de 25-18.
Pentru Penicilina, echipă antrenată de Dan Gavril, au evoluat: Mihaela Stângă, Katarina Jovanovic, Melinda Şipoş (cpt.), Marina Kovacheva, Jelena Cvijović, Andra Ursache, Maria Graboveţcaia (libero). Au mai evoluat: Simona Mocanu şi Andra Streşină.
Rezerve neutilizate: Tania Diaconiţă, Diana Macovei şi Raluca Pichiu.

Etapa viitoare, la Iași va veni Rapid București, o primă partidă pe care chimistele o pot aborda la victorie.