Suceava

Suceava

Rapid CFR Suceava a pierdut prima partidă oficială din 2016, disputată pe teren propriu, în compania formației ACS Berceni. Gazdele au început tare meciul, ratând câteva ocazii importante în prima parte a primei reprize, dar scorul a fost deschis de echipa din Berceni, Paulinho marcând cu o lovitură de cap, după o centrare venită de pe partea dreaptă. Costel Ilie a încercat să schimbe soarta partidei încă din startul reprizei secunde, introducând 3 noi jucători în teren: Plămadă, Jitariuc și Negru, dar tot gruparea antrenată de Marian Rada a reușit să marcheze în minutul 81, tot cu o lovitură de cap, de data aceasta a lui Pădurețu. Jucătorul intrat în minutul 46, Ionuț Plămadă, a marcat golul de onoare al sucevenilor din interiorul careului, la ultima fază a întâlnirii.

Rapid Suceava a ajuns în urma acestei înfrângeri pe poziția a 9-a a clasamentului, iar play-off-ul este tot mai departe de stadionul Areni.

Într-un alt meci al etapei, Bucovina Pojorâta a terminat la egalitate, scor 1-1, în fața formației CS Balotești.