Alexandru Margină

Nemțenii au părăsit locul direct retrogradabil

Ceahlăul a obținut prima victorie din anul 2016, câștigând cu scorul de 3-0 partida disputată pe teren propriu, în fața formației Oțelul Galați. Scorul a fost deschis de Margină, în minutul 27, fotbalistul marcând cu o execuție spectaculoasă de la 25 de metri lateral stânga, la colțul lung. În minutul 71, același Margină a fost foarte aproape de a înscrie și golul 2, dar șutul acestuia a fost respins în față de portarul oțelar, iar Bleda a împins mingea în poartă. Două minute mai târziu, Margină, cel mai bun jucător de pe teren, a centrat de pe partea stângă, iar Lupei a trimis mingea în plasa apărată de Vădeanu, cu o lovitură de cap.

Antrenorul Ceahlăului a trimis în teren următorul prim 11: Al. Barna (cpt.) – Cerra, Castells, Napoli, V. Călin, Hidalgo, Bleda, Drăghiceanu, Mitrofan, Bamba, Margină

În urma acestei victorii, nemțenii au părăsit ultimul loc (retrogradabil direct). Etapa viitoare, Ceahlăul va întâlni în deplasare, ACS Berceni.

Într-o altă partidă din etapa a XXII-a a ligii secunde, Bucovina Pojorâta a pierdut cu scorul de 1-5, la Clinceni.